WE WOULD LIKE TO THANK THE SPONSORS AND PARTICIPANTS FOR THE SUCCESSFUL CSECS CONFERENCE IN GERMANY!
12th ANNUAL INTERNATIONAL CONFERENCE ON
COMPUTER SCIENCE AND EDUCATION IN COMPUTER SCIENCE 2016
The Conference will be held July 1 to July 2, 2016, in Fulda, and July 3 to July 4, 2016, in Nürnberg, Germany
Friday, July 1st
Conference place: University of Applied Sciences Fulda, Building E, Room 105
13:00 OPENING
14:00 (remote) The Role of Aesthetics in Software Design, Development and Education, Latchezar Tomov (BG)
14:30 (remote) Virtual Reality System for Motion Capture Analysis and Visualization for Folk Dance Training, Zlatka Uzunova, Dimo Chotrov, Stoyan Maleshkov (BG)
15:00 (remote) Prototype Precision Aidrop System: Model Development and Simulation, Nikola Manev, Jugoslav Schkoski, Boban Temelkovski (MK)
15:30 Metrics for Assessing the Similarity in Text Documents, Martin Ivanov, Mariyana Raykova (BG)
16:00 COFFEE BREAK
16:30 (remote) Creating High Availability Learning Management System with Moodle Optimization, Delyan Keremedchiev, Ventsislav Djambazov (BG)
17:00 (remote)A Web-Based Security Analysis Tool for Android Applications, Yuting Zhang, Tandhy Simanjuntak, Chih-Yung Wu, Nebiyu Feleke, Wenjie Shi (USA)
17:30 (remote) A Statistical Study of First Language Acquisition: No Gender Differences in the Use of Parts of Speech, Simitar Atanasov, Velina Slavova, Filip Andonov (BG)
18:00 (remote) Students Learn By Doing; or Do They?, Eric Braude (USA)
18:30 (remote) Towards E-Leadership M.SC. Program Curricula – Analysis of Students’ Feedback, Valentina Ivanova (BG)
19:30 OFFICIAL DINNER at “Toro Negro” in Hotel Esperanto.
Saturday, July 2nd
10:00 SITE SEENG Fulda
13:00 LUNCH
Conference place: University of Applied Sciences Fulda, Building E, Room 105
14:00 (remote) Data Collection for Studying Language Acquisition, Velina Slavova (BG)
14:30 (remote) A Study of Noun Concept Categories using Data from Child Language Acquisition – an Outline, Velina Slavova, Filip Andonov, Dimitar Atanasov (BG)
15:00 (remote) An Innovative Enterprise Architecture Course in Computer Science and Information Systems Programs, Robert Schudy, Marcia Nizzari (USA)
15:30 (remote) An Approach for Network State-to-state Transformation, Nikolay Milovanov (BG)
16:00 COFFEE BREAK
16:30 Concept Maps Generator Based on Accumulative Test Items, Mariyana Raykova, Hristina Kostadinova, George Totkov (BG)
17:00 (remote) Predicting Performance in the NBA with Classification Models, Rayan Johnson, Jae Lee (USA)
18:00 (remote) Communication and Leadership Skills in the Computer Science and Information Systems Curricula: A Case Study Comparison of US and Bulgarian Programs, Vijay Kanabar (USA), Kalinka Kaloyanova (BG)
18:30 (remote) The Study of Cryptographic Algorithms and Performance Measurements Across Heterogeneous Devices, Daniel Davis, Feng Zhu (USA)
19:30 DINNER “Wiesenmühle”
Sunday, July 3rd
10:45 Travel by train to Nürnberg. Meeting at Fulda main station track 4.
13:00 LUNCH
Conference place: IBIS Nürnberg Hauptbahnhof, Room Königstor
14:00 Inquiry-Based Approach and E-Learning in Computer Science Education, Daniela Tuparova, Georgi Tuparov (BG)
14:30 Connect: A Development Framework for Mobile Electronic Data Capture in Disconnected Communities, Caleb Ruth, Elaine Yu, Samantha Huey, Lou Chitkushev, Saurabh Mehta, Guang Zhang (USA)
15:00 Communication Skills for the Future Software Engineers, Petya Asenova (BG)
15:30 Adaptive Parser for COBOL Family, Krassimir Manev, Velislav Nikolov, Neli Maneva (BG)
16:00 COFFEE BREAK
16:30 Using Google Bigquery for Data Analytics in Research and Education, Dimitar Trajanov (MK), Ivana Trajanovska (MK), Lubomir Chitkushev (USA), Irena Vodenska (USA)
17:00 The Role of the IT Business Analyst in a Big Data Project – Data-Driven Approach to Business Analysis, Penko Ivanov (BG)
17:30 Body Area Network Interoperability and Performance Study, Rossitza Goleva (BG), Rumen Stainov (DE), Plamena Mihailova (BG), Andrey Andreev (BG)
18:00 Text Mining and Gender Detection within a System for Sentiment Analysis, Filip Andonov, Velina Slavova, Marouane Soula (BG)
Monday July 4th
Conference place: IBIS Nürnberg Hauptbahnhof, Room Königstor
09:00 Preparing Big Data Business Analysis for the IT Project Management Profession, Penko Ivanov (BG), Vladimir Zlatev (USA)
09:30 Curriculum Development in Global Software Development, Peter Peinl (DE)
10:00 Impact of Global Events on Crude Oil Prices, Irena Vodenska (USA), Dimitar Trajanov (MK), Ivana Trajanovska (MK), Lubomir Chitkushev (USA)
10:30 COFFEE BREAK
11:00 The Bulgarian Collegiate Programming Contest, Nikolay Kirov (BG)
11:30 On the Sharpness of the Griesmer Bound, Ivan Landjev (BG)
12:00 Modified Regression Technique to Reduce Effects of Multicollinearity, Slav Angelov, Eugenia Stoimenova (BG)
12:30 Integrated Virtual Laboratories: the Hands-on Backbone of the Educational Infrastructure, Vladimir Zlatev, Leo Burstein, Andrew Abrahamson, Yuvaraj Gunasekaran, Tanya Zlateva (USA)
13:00 On the Classification of Divisible Arcs in Finite Projective Geometries, Assja Rousseva, Ivan Landjev (BG)
13:30 CLOSING SESSION
Please ProgrammeCSECS2016-v1 the archived final conference schedule.